Mój styl życia, moje zdrowie

Zmiana nawyków krokiem do zdrowia

Wygoda nie jest odpowiednia dla dolegliwości hemoroidalnych. Siedzenie w samochodzie, na rowerze, w fotelu przed telewizorem czy na krześle w biurze sprzyjają powstawaniu dolegliwości hemoroidalnych. Wygoda to początek wszelkich cierpień.

Przy hemoroidach ruch jest niezbędny. Wędrówki piesze, gimnastyka czy pływanie stanowią dobrą alternatywę. Z kolei jogging, tenis i skoki nie są odpowiednie, gdyż przeciążają nadmiernie mięśnie dna miednicy, na skutek czego dolegliwości mogą się nasilić. Osoby dotknięte dolegliwościami hemoroidalnymi powinny częściej chodzić po schodach niż używać windy, robić drobne zakupy pieszo, a nie przy użyciu samochodu. Dużo ruchu przy każdej sposobności jest bardzo wskazane.

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem w zapobieganiu chorobie hemoroidalnej
Aktywność fizyczna jest istotnym elementem w zapobieganiu chorobie hemoroidalnej

Ćwicz gdy siedzisz

Siedząc można również ćwiczyć: mocno napinając mięsień zwieracza odbytu, chcąc jakby zahamować parcie na stolec, policzyć do 10 i rozluźnić mięsień. Ćwiczenie można powtarzać w ciągu dnia w miarę możliwości 30-40 razy. Można je wykonywać wszędzie zupełnie niezauważenie. Efekty można jednak zaobserwować dopiero po kilku tygodniach, dlatego regularne i długotrwałe ćwiczenie jest bardzo ważne.

Dobra rada lekarza i farmaceuty

Zdrowe odżywianie, dużo ruchu i wytrwały trening mięśnia zwieracza oraz konsekwentna higiena okolic odbytu przyczyniają się do sukcesu terapii i zapobiegają nowym dolegliwościom. Ten, kto raz cierpiał na hemoroidy, musi niestety zawsze się z tym liczyć. Dlatego wczesna i celowa profilaktyka ma bardzo duże znaczenie.

Pobierz darmowy poradnik, jeżeli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy choroby hemoroidalnej.