Jak mogę zapobiec chorobie?
Podejrzewam, że mam hemoroidy
Cierpię na hemoroidy
Cierpię na hemoroidy
Sukces terapii zależy od nas samych

Styl życia charakteryzujący się spożywaniem produktów z małą zawartością błonnika oraz niewystarczającą ilością ruchu może sprzyjać powstawaniu hemoroidów. W większości przypadków nie są to jednak jedyne przyczyny. Zmiana niezdrowego stylu życia jest natomiast pierwszym krokiem, aby zapobiec i zmniejszyć dolegliwości.

Zapobieganie dolegliwościom hemoroidalnym poprzez prawidłowe odżywianie.
Między odżywianiem a hemoroidami istnieje ścisły związek, co może wydać się zdumiewające na pierwszy rzut oka. W przypadku występowania dolegliwości hemoroidalnych należy zrobić wszystko, aby wypróżnianie odbywało się w naturalny sposób oraz aby jelito pozostało zdrowe. Zbilansowane pożywienie bogate w błonnik, z małą zawartością tłuszczy i ostrych przypraw wspomaga regularne wypróżnianie, dzięki czemu miękki stolec nie podrażnia błony śluzowej odbytu.

Regularne wypróżnianie jest ważne.
Wiele osób cierpi na dolegliwości związane z wydalaniem niestrawionych resztek pokarmowych (zaparcia). Z tym problemem należy zwrócić się do lekarza.
Nie powinno stosować się środków przeczyszczających. Podrażniają one jelita, spowalniają ich perystaltykę i w dłuższej perspektywie powodują coraz większe dolegliwości. Ruch, konsekwentna zmiana sposobu odżywiania i odrobina cierpliwości pozwoli osiągnąć regularne wypróżnianie w całkowicie naturalny sposób.
Nie ma konieczności codziennego wymuszania stolca.
Za to nie należy wstrzymywać parcia nawet przy najbardziej ciekawym filmie, ważnej rozmowie lub podczas długiej podróży samochodem, lecz w miarę możliwości udać się do najbliższej toalety. Im dłużej stolec pozostaje w jelicie grubym, tym jest twardszy i powoduje bolesne wypróżnianie się. Silne parcie, a przede wszystkim parcie końcowe na stolec może powodować zaostrzenie dolegliwości oraz zwiększyć niebezpieczeństwo uszkodzenia i krwawienia z hemoroidów.


Higiena to coś więcej niż tylko mycie rąk.
Higiena rozpoczyna się już w momencie wyboru bielizny. Obowiązuje tutaj żelazna zasada: tylko 100% bawełny. W przeciwieństwie do włókien sztucznych, bawełna jest szczególnie łagodna dla skóry, przepuszcza powietrze i umożliwia wystarczające wchłanianie potu.
Prawidłowa higiena okolic odbytu pomaga w łagodzeniu takich dolegliwości jak ból, pieczenie i świąd. Dlatego po każdym wypróżnieniu okolice odbytu należy umyć ostrożnie letnią wodą. W tym celu należy użyć jednorazowej myjki, grubego wacika lub bardzo miękkiego papieru toaletowego. Następnie czynnością obowiązkową jest staranne osuszenie (nie należy trzeć, lecz osuszać lekko dotykając).