Fizjologia hemoroidów
W zależności od lokalizacji wyróżniamy hemoroidy wewnętrzne oraz zewnętrzne. Mówiąc o hemoroidach lub chorobie hemoroidalnej, najczęściej stosuje się skrót myślowy i odnosi się do hemoroidów wewnętrznych. To właśnie tych struktur najczęściej dotykają procesy patologiczne.
Hemoroidy wewnętrzne występują u każdego człowieka i są fizjologicznymi strukturami znajdującymi się w obrębie kanału odbytu, w odległości około 2 cm od brzegu odbytu. W warunkach prawidłowych, najczęściej występują trzy kolumny hemoroidalne rozmieszczone promieniście w obrębie kanału odbytu. Możliwe jest występowanie dodatkowych kolumn pomiędzy trzema podstawowymi.
Wraz z mięśniami zwieraczami wewnętrznym i zewnętrznym pełnią funkcję w procesach trzymania stolca i wypróżnień. Hemoroidy mają budowę jamistą, wewnątrz której występują połączenia tętniczo-żylne. Unaczynienie hemoroidów jest zmienne i pochodzić może od tętnic odbytniczych górnych (głównie), środkowych lub dolnych. Błona pokrywająca hemoroidy wewnętrzne nie jest unerwiona bólowo, stąd najczęściej w przypadkach patologii hemoroidów nie występują dolegliwości bólowe.
Hemoroidy obecne są także u innych zwierząt. Fizjologicznie odpowiedzialne są za trzymanie stolca w czasie ucieczki, co utrudnia wytropienie ich przez inne zwierzęta.
Zapamiętaj
- Hemoroidy to fizjologicznie występujące struktury kanału odbytu. Ma je każdy człowiek!
- Wyróżniamy hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne – choroby dotyczą najczęściej tych drugich!
- Synonimy hemoroidów to: guzki krwawnicze lub krwawnice.
Unikalny lek na hemoroidy
10 CZOPKÓW • 25 G MAŚĆ
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu