Jak przygotować się do badania proktologicznego?
Badanie proktologiczne dla części pacjentów to badanie wstydliwe, a także związane z dużym lękiem, a nawet strachem. Szczególnie jeżeli badanie przeprowadzone będzie po raz pierwszy.
Jest to jednak badanie niezbędne, od którego zależy dalsze postępowanie diagnostyczno- lecznicze. Ważnym jest samo prawidłowe nastawienie psychiczne pacjenta przed badaniem. To także ważna rola lekarza, by sposób jasny i przejrzysty, ale także delikatny i spokojny przedstawił i omówił elementy badania i ich celowość.
O ile badanie proktologiczne w postaci oglądania i per rectum można wykonać w każdych warunkach, o tyle badanie instrumentalne powinno odbyć się po przygotowaniu pacjenta do badania. Należy pamiętać, że zaleganie mas kałowych w bańce odbytnicy uniemożliwia dokładna ocenę tego odcinka przewodu pokarmowego.
Dodatkowo, brak przygotowania przed badaniem często jest dodatkowym stresem dla pacjenta. Stąd, najczęściej w przypadku nieprzygotowania pacjenta do badania proktologicznego, badanie instrumentalne jest odroczone do wizyty następnej, by mogło odbyć się w optymalnych warunkach, zarówno z punktu widzenia lekarza jaki i pacjenta.
Do samego badania per rectum przygotowywać specjalnie się nie trzeba. Ważne by pacjent był wypróżniony, ale nie jest konieczne przygotowanie w postaci wlewek doodbytniczych, o ile nie cierpi na przewlekłe zaparcia. Część proktologów zaleca jednak by do każdego badania proktologicznego, nawet bez badania instrumentalnego, zastosować jednorazową wlewkę przed badaniem.
W przypadku anoskopii, rektoskopii, badania USG przezodbytowego , manometrii lub innych badań instrumentalnych niezbędnym jest przygotowanie w postaci wlewek doodbytniczych. Nie ma konieczności przeprowadzania klasycznej lewatywy lub czyszczenia całego jelita grubego środkami doustnymi.
Wlewki doodbytnicze (enema) to gotowe produkty dostępne w każdej aptece, bez recepty. Są to środki głównie fosforanowe, które pobudzają opróżnianie odbytnicy z zalegającego stolca. Produkty są jednorazowego użytku, a standardowa objętość wlewki to około 120 – 200 ml. Wykonanie wlewki polega na wprowadzeniu kaniuli/ aplikatora przez odbyt, a następnie na wyciśnięciu zawartości środka do bańki odbytnicy i utrzymanie środka do momentu uczucia parcia.
Zazwyczaj, do powyższych badań wystarczy jedna wlewka rano, w dzień zaplanowanego zabiegu, oraz jedna w przeddzień zabiegu w godzinach wieczornych.
Unikalny lek na hemoroidy
10 CZOPKÓW • 25 G MAŚĆ
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu